IK deneyimini yurtdışına taşıyacak

Yapay zekâ tabanlı işe alım platformu OneNewOne dünya devlerine rakip olmaya hazırlanıyor. Sunduğu hizmet ile Türkiye’de tek olan ve 2 milyon dolar değerleme alan şirketin öncelikli hedefinde tüm Avrupa’ya yayılmak var. Şirketin kurucusu Tunç Erman, platform üzerinden CV’lerin dakikalar içerisinde sınıflandırıldığını, eşleştirildiğini ve “Akıllı Mülakat” modülü ile ön görüşmelerin yapıldığını belirterek, “Yapay zekâ devreye girmeden önce İK çalışanlarının 100 kişiyi işe almak için 3 bin 500 telefon görüşmesi yapması gerekiyordu. Bu yöntemle işe alım sürecinin dünya ortalaması 42 gündü. Günümüzde ise OneNewOne teknolojisiyle farklı formatlardaki aday havuzlarını saniyeler içinde entegre ediyoruz.

Akıllı sınıflandırma ve akıllı eşleştirme özellikleriyle yaklaşık 1,6 milyon aday arasında en doğru kişiyi buluyoruz. Yapay zekâ, talep edilen aday ile o işin uzmanı gibi yazılı ve sözlü mülakat yapıyor. İş verenin istediği pozisyona en uygun aday yaklaşık 2 saat içinde iş başı yapabiliyor. Yapay zekânın işe yerleştirdiği bu elemanın en doğru kişi olma oranı yüzde 90. Klasik yöntemlerle yapılan işe alımlarda ise bu oranı tutturabilecek sadece bir İK çalışanının üç yıl süre ile sıkı bir eğitimden geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

OneNewOne “Akıllı Ücret Modülü” ile de İK profesyonellerine doğru öneriler verdiklerini dile getiren Erman, “Yapay zekâ adayın sahip olduğu beceri, deneyim seti ve benzer pozisyondaki adayların ortalamasına bakarak ücret önerisinde bulunuyor” dedi. Erman, dünyada işe alım pazarının 36 milyar dolar büyüklüğe ulaştığına dikkat çekerek şunları kaydetti: Türkiye’de bu rakam 300 milyon dolar seviyelerinde. Dünyaya açılma hedefimizde ile adım olarak Londra’da bir şirket kurduk. Şu anda Macaristan ile yoğun çalışıyoruz. Kısa süre önce Yunanistan ve Bulgaristan pazarlarına girdik. Çok yakın bir zamanda Almanya’da olacağız. OneNewOne yapay zekâ şu anda Türkçe, İngilizce, Macarca, Bulgarca ve Rumca hizmet verebiliyor.

Devamı Ekonomist’de…

Hemen Başla
ONO sizin için “Akıllı Aday Havuzu” oluşturur, Sınıflandırır, Eşleştirir, “Akıllı Mülakat” ile Kısa Liste’yi önünüze getirir ve yeteneği işe almanız için destek olur.
Firma mısınız
Aradığınız yetenek ile buluşun, geleceği yapay zekâ ile şekillendirin! En doğru yeteneği saniyeler içerisinde sizinle buluşturacak teknoloji ile tanışmak için giriş yapın.
Aday mısınız
Kariyerinizi ONO’lamaya hazır mısınız? Size uygun iş fırsatlarında artık seçilen değil, seçen olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Gizliliğinizi koruyarak ve yapay zekâ kullanarak, iş fırsatlarını size sunuyoruz.