İşe Alımda Yapay Zeka Her Şeyi Değiştiriyor

Meslektaş gibi konuşuyor ücreti bile kendi belirliyor

 

Yapay zeka işe alımda yüzlerce adayı saniyeler içinde sınıflandırıyor, görüşme ayarlıyor, soru hazırlıyor ve mülakatı yapıp rapor sunuyor. Yapay zeka yazılımcıyla yazılımcı gibi pilotla pilot gibi konuşuyor. Adayın sahip olduğu beceri ve deneyim setini dikkate alarak ücret teklifi sunuyor…

 

İSMAİL ŞAHİN-  Hayatımızın her alanına girmeye başlayan yapay zeka işe alımlarda da hem maliyeti düşürüyor, hem de zamandan tasarruf sağlıyor. Yapay zeka tabanlı işe alım yönetim sistemi OneNewOne (ONO) kurucusu Tunç Erman, 20 yıl ulusal ve uluslararası bazda işe alımları yönettikten sonra elde ettiği birikimle ve karşılaştığı sorunlardan yola çıkarak bir otomasyon sürecine girmiş. CV’leri 67 parçaya ayırarak tamamen kendilerine ait 4 farklı yapay zeka sözlüğü oluşturmuşlar. Şimdi 10 kişilik bir ekibin saatlerce, günlerce yaptığını yapay zeka saniyeler içinde yüzde 90 doğrulukta yerine getiriyor. Önümüzdeki 15 yıl içinde günümüzdeki mesleklerin yüzde 60’ının kaybolacağına dikkat çeken Tunç Erman, yapay zekanın işe alım sürecini hızlandırırken işe en uygun kişinin yerleştirilmesini sağlayarak çalışan ve işvereni memnun ettiğini kaydetti. Tunç Erman sorularımızı yanıtladı…

Kısaca OneNewOne’dan bahseder misiniz?

İnsan kaynakları dikeyinde, işe alım alanında faaliyet gösteren OneNewOne, yapay zeka teknolojisi ile CV Havuzu’nu dakikalar içerisinde sınıflandırıyor, eşleştiriyor ve “Akıllı Mülakat” modülü ile yapay zekanın ön görüşmeleri tamamlamasını sağlıyor. Bunun yanında “Görüşme ve Sınav Otomasyonları”, “Akıllı Teklif” modülleri ile İK yetkililerine, tüm işe alım sürecini öğrenen algoritmalar ile tek bir platform üzerinden yönetme şansını sunuyor.

Yapay zeka ile işe alım fikri nasıl aklınıza geldi?

20 yıldan fazla bir süredir, yurt içi ve yurt dışında on binlerce istihdam sürecini yönettim. Türkiye’nin en büyük istihdam projelerinde yer aldım, bu büyük projelerde tekrarlanan işlerde çok fazla insan kaynağı yetiştirmek zorunda kaldım. Her projede yeniden aynı süreçleri tekrarlama ve bunun için yeni ekipler yaratmanın güçlüğünü deneyimledim, bu süreçleri nasıl otomize edebiliriz diye düşünerek OneNewOne fikri ortaya çıktı. Fikir ortaya çıktığında yıl 2019’du. 2021 yılında resmi kuruluşumuzu yaptık. 6 kişilik yazılım ekibiyle sözlüklerimizi oluşturduk. Ama o zaman bunu yapay zeka olarak tanımlamıyorduk. 2021 yılında Versiyon 2’yi çıkardık. Bu sayede 1 milyon dolar yatırım alarak İTÜ Çekirdek’e girdik ve 2023 yılında şimdi kullandığımız Versiyon 3’ü çıkardık. Yeni versiyonla birlikte de çok hızlı bir aşama kaydetmeye başladık.

Devamı Milliyet’de…

https://lnkd.in/dXmQgkkq

Hemen Başla
ONO sizin için “Akıllı Aday Havuzu” oluşturur, Sınıflandırır, Eşleştirir, “Akıllı Mülakat” ile Kısa Liste’yi önünüze getirir ve yeteneği işe almanız için destek olur.
Firma mısınız
Aradığınız yetenek ile buluşun, geleceği yapay zekâ ile şekillendirin! En doğru yeteneği saniyeler içerisinde sizinle buluşturacak teknoloji ile tanışmak için giriş yapın.
Aday mısınız
Kariyerinizi ONO’lamaya hazır mısınız? Size uygun iş fırsatlarında artık seçilen değil, seçen olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Gizliliğinizi koruyarak ve yapay zekâ kullanarak, iş fırsatlarını size sunuyoruz.